آمادگی مدیران کل دفاتر شهری استانداریها برای راهبری مؤثر شهرداری‌ها در زمینه جهش تولید

مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری‌های سراسر کشور در نشست خود که به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، آمادگی خود برای فراهم نمودن زمینه مشارکت مؤثر شهرداری‌ها در موضوع جهش تولید اعلام نمودند.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، نشست مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری‌های سراسر کشور هفتم اردیبهشت با حضور مدیران وزارت کشور و سازمان شهرداریها و نیز مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری­ها با موضوعات جهش تولید، برنامه‌های سال ۹۹ حوزه شهرداری‌ها و اقدامات موثر در جلوگیری و مقابله با کروناویروس به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر رجب صلاحی معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اقدامات شبانه‌روزی عموم مدیران و کارکنان شهرداری‌ها به‌ویژه در حوزه‌های مدیریت پسماند، آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، آرامستانها و میادین میوه و تره‌بار و همچنین اقدامات حوزه عمرانی استانداری‌ها در زمینه پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در شهرها تشکر کرد.

وی در ادامه با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام جهش تولید، نقش مدیریت شهری را در حمایت از جهش تولید مؤثر برشمرد و گفت: توجه به تحقق جهش تولید از طریق توسعه غیرمستقیم کسب‌وکارهای خرد شهری با اتکا به ظرفیت‌های مدیریت شهری و نقش شهرداری‌ها به‌عنوان عامل سیستم‌های حکمرانی در شهرها، مسلماً موجب حمایت و پشتیبانی از این کسب‌وکارها و تقویت ارتباط مستمر دوسویه شهرداری با صاحبان آن‌ها می‌شود.

وی افزود: شهرداری‌ها می‌توانند با استفاده از ظرفیت مراکز آموزش عالی و بخش خصوصی، آموزش توسعه کسب‌وکارهای کوچک و جدید و کارآفرینی را در میان مشاغل خرد شهری گسترش دهند و زمینه مشارکت گسترده آن‌ها در بازار سرمایه و فعالیت‌های مالی را فراهم نماید تا درنهایت سرمایه‌های خرد شهری  به بازار سرمایه هدایت شوند.

وی با تأکید بر فراهم نمودن زمینه جذب سرمایه‌گذار برای پروژه‌های عمران شهری در راستای جهش تولید، اضافه کرد: صاحبان کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاران معتقدند برخی ضوابط و مقررات مدیریت شهری باعث کاهش سرعت در انجام  برخی فرایندها شده و آن‌ها را طولانی و زمان‌بر می‌کند لذا برنامه‌ریزی برای اصلاح سریع این موارد با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط باید در اولویت قرار گیرد.

رجب صلاحی همچنین با تأکید بر برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ ها و همچنین خیرین، از مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری‌ها خواست تا با همفکری و همکاری با شهرداری‌ها و شوراها و مجموعه استانداری و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط و بخش خصوصی برای اطلاع‌رسانی، بازاریابی، تبلیغات و فروش راحت محصولات و خدمات به‌ویژه از طریق فضای مجازی و همچنین برای ایجاد فضاهایی برای ارائه محصولات و صنایع ناشی از کسب‌وکارهای کوچک در شهرها و ساماندهی بازارچه‌ها و دست‌فروشان با اتکا به ظرفیت‌های مدیریت شهری در راستای جهش تولید؛ اقدامات لازم را هرچه زودتر انجام دهند.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین گفت: در راستای جهش تولید، باید در خصوص ارائه بسته‌های تشویقی شهرداری‌ها در حوزه مسکن اقدامات لازم صورت پذیرد.

وی همچنین از پیگیری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و وزارت کشور درزمینهٔ کمک به افراد و اصناف آسیب‌دیده از کرونا در عرصه مدیریت شهری خبر داد و بر مستندسازی مستمر اقدامات مدیریت شهری استان‌ها در زمینه کنترل و پیشگیری از کرونا و رعایت تأکیدات ستاد ملی مقابله با کرونا و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید نمود.

وی از مدیران کل دفاتر امور شهری و شوراهای استانداری‌های سراسر کشور خواست تا نشست‌های منطقه‌ای مدیران دفاتر از بهار امسال به‌صورت ویدیو کنفرانس تشکیل و موضوعات و مسائل مطرح به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ارائه شود.

در ادامه مدیران کل سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور که در نشست حاضر بودند، گزارشی از آخرین اقدامات و برنامه های دفاتر خود بیان نموده و به پرسشهای مطرح شده پاسخ گفتند.

همچنین مدیران کل دفاتر شهری و شوراهای استانداریهای سراسر کشور آمادگی خود برای برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم به منظور فراهم نمودن مشارکت موثر و کارآمد شهرداری ها و شوراها در موضوع جهش تولید را اعلام و گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه کنترل و پیشگیری کرونا را بیان نمودند.

همچنین مدیران کل دفاتر شهری و شوراهای استانداریها بر همفکری بر اتخاذ تصمیمات لازم برای تامین درآمدهای پایدار شهرداری ها و رفع موانع سرمایه گذاری، اخذ نظرات استانها در خصوص تامین ماشین آلات و تجهیزات موردنیاز شهرداریها، تبادل تجربیات موفق در حوزه کنترل و پیشگیری از کرونا، اتخاذ تمهیداتی برای کمک به شهرداری ها با توجه به تاثیر مشکلات ناشی از کرونا در خصوص تامین درآمدهای مدیریت شهری، حمایت از انجام اقدامات شهرداری ها در قالب سامانه ها و بصورت الکترونیکی، حمایت از دفن اصولی زباله ها، تاکید نمودند.

136