بررسی آخرین اقدامات شهرداری اهواز در حوزه GIS

...

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اهواز “فاوا” طی جلسه ای که با حضور مدیران و کارشناسان مربوطه در سطح استان برگزار شد به ارائه گزارشی جامع از آخرین اقدامات این سازمان در حوزه سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) پرداخت.

 

این نشست با دعوت مدیرکل امور شهری و شوراها برگزار شد و مدیرکل مدیریت بحران استانداری، مدیر فناوری اطلاعات استانداری، معاونین و کارشناسان ادارات کل شهری، سیاسی، دفتر فنی و راه و شهرسازی استان نیز در جلسه حضور داشته و به پرسش و پاسخ و بررسی ابعاد تخصصی اقدامات انجام شده پرداختند.

 

صدیقی مدیرکل امور شهری و شوراها ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده و با اشاره به دغدغه های مطرح شده در جلسه تصریح کرد: در اجرای چنین سامانه ها و نرم افزارهایی، اولویت اول رفع نیازهای مجموعه شهرداری است، لکن دیگر سازمان ها و مسائل خارج از شهرداری نیز باید در گام های بعدی در نظر گرفته شود.

 

وی با اشاره به اینکه ۱۰ شهر استان دارای جمعیت بیش از یکصد هزار نفر می باشند، در خصوص توسعه سامانه ها و اقدامات انجام شده به ۹ شهر دیگر استان (بالای ۱۰۰ هزار نفر) ابراز امیدواری کرد. (لازم به ذکر است ۱۰ شهر یاد شده بیش از ۷۰درصد از جمعیت شهری استان را شامل می شوند.)

 

صدیقی در خصوص مبحث مدیریت یکپارچه شهری نیز عنوان کرد: بستر GIS و SDI از مهمترین ابزارهای تحقق مدیریت واحد شهری و اداره هرچه بهتر خدمات مشترک بین دستگاههای اجرایی است که در نهایت ذینفع اصلی آن عموم شهروندان می باشند. وی خاطرنشان کرد: طی سالهای گذشته فقدان سامانه های فعال GIS و SDI و سایر ملزومات مدیریت واحد شهری بویژه در زمان بروز حوادث طبیعی مانند سیل به شدت احساس شد.

 

پژوهیده مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری اهواز نیز پس از ارائه توضیحات اجمالی پیرامون نحوه راه اندازی واحد GIS در این سازمان و تدارک زیرساخت های لازم، مساله “عدم به اشتراک گذاری اطلاعات” بین دستگاه های اجرایی مختلف را از موانع جدی تحقق هرچه بهتر این پروژه عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد چنین نشست هایی موجب رفع موانع یاد شده گردد.

 

مدیرعامل سازمان فاوا اشاره کرد: نقشه برداری و تصویربرداری هوایی توسط بروزترین دوربین های روز دنیا و در سال ۱۳۹۷ از شهر اهواز انجام شد و عملیات زمینی مربوطه نیز به کمک سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح اجرا گردید.

 

وی در ادامه از استقرار فاز اول شهر الکترونیک در سال ۱۴۰۰ خبر داد و به پرسش ها و نکات تخصصی عنوان شده توسط دیگر اعضاء جلسه به تفصیل پاسخ داد.

 

در پایان نیز امید بن عباس مشاور استاندار و مدیرکل مدیریت بحران استانداری ضمن تشکر از شهردار اهواز جهت حمایت از سازمان فاوا در اجرای چنین پروژه هایی، استمرار این حرکت را تا رسیدن به وضعیت مطلوبی که در شان استان باشد خواستار شد.

186