1397/05/25
سامانه اخبار
تاریخ: 1397/02/09 نظرات: 0 نظر نمایش: 133 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
با حضور دکتر افشار:

گردهمایی روز ملی شوراها

گردهمایی روز ملی شوراها
گردهمایی بزرگ شوراهای اسلامی شهر و روستا استان به مناسبت سالروز تاسیس شوراها با حضور مدیرکل امور شهری و شوراهای شهر و روستای وزرات کشور و مسئولان استان در سالن جلسات شهید هاشمی استانداری خوزستان

 در این گردهمایی استاندار خوزستان ضمن بیان اینکه شورا یک نهاد جمعی و مردمی بوده و براساس حضور مردم در ارکان مختلف اجتماع بنیانگذاری شده بر ضرورت انتخاب آگاهانه و از روی تخصص و تعهد افراد منتخب جهت پیگیری مطالبات شهری و شهروندی خود در امور شهری و رفاه تائید نمودند تا این افراد بهتر و شایسته تر به توسعه و رشد شهر کمک کنند. 

وی خاطر نشان کرد: شوراها می توانند با نظارت و با برطرف کردن معضلات شهر و روستاها، تسهیل زندگی مردم در کارهای مربوط به شهرداریها، سالم سازی محیط زیست، حفظ اصالت اسلامی و ملی در ساخت و سازها، استقرار بخشیدن به جو اسلامی و فرهنگی سالم، پرداختن به نیازهای فوری تر در عین اهتمام به کارهای زیربنایی و اولویت دادن به مناطق کم برخوردار، آلوده نشدن به اسراف و هدر ندادن بیت المال، رعایت تقوا، تدبیر و پشتکار، بهره گیری از دانش و تجربه متخصصان را اعمال کنند.

وی شوراها را عامل بازدهی و نظارت هر چه بهتر و کنترل مردمی بر امورات شهری دانست و افزود شوراهای شهر و روستا به درستی نمایش دهنده یک نظام تمام مردمی اند زیرا اگر برای دیگر نهادها داشتن پیشینه سیاسی و مدیریتی لازم است اما اعضای شوراها از بین شهروندان و  و از سوی مردم و تنها برای اداره بهتر محل زندگی خود انتخاب می شوند.

استاندار خوزستان در پایان سخنان خود خطاب به منتخبین پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا  اجتناب از هرگونه سیاسی کاری و جناح بندی در انجام وظایف را از اعضاء شوراها خواستار شده و اظهار نمودن، شوراها با حفظ وحدت رویه، تنها خدمت رسانی به مردم را در اولویت برنامه های خود قرار دهند و تاکید کرد که شورای شهر و روستا امانت مردم به دست شماست و باید از این امانت مردمی به نحو احسنت مواظبت و در راستای حفظ آن اهتمام ویژه ای داشته باشید.

 معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان طی سخنانی: پیامدهای مثبت تشکیل شوراها را تقویت وجوه مردم سالارانه جمهوری اسلامی، افزایش مشارکت های مردمی و تمرکز زدایی و سپردن امور به دست مردم دانست  و اظهار کرد تشکیل شوراهای اسلامی در تاریخ 9 اردیبهشت سال 1378 بی شک مدیون یکسری پشتوانه های دینی، حقوقی و سیاسی در کشور بود زیرا ما علاوه بر اینکه به لحاظ حقوقی و سیاسی در اصل ششم و هفتم قانون اساسی شاهد تاکیداتی و تصریحاتی در بحث شوراها بخصوص در نحوه اداره کشور هستیم به لحاظ دینی هم با آموزه های فراوانی در رابطه با شور و مشورت در قرآن، احادیث و سنت پیامبر و اهل و بیت مواجه ایم.

وی تقویت وجهه مردم سالارانه نظام جمهوری اسلامی را مهم ترین دستاورد شکل گیری شوراها عنوان کرد و گفت این نظام یک الگوی بی بدیل در جهان بوده که بر پایه مشارکت و حضور مردم، دین و دینداری پایه گذاری شده است.

در پایان سخنان خود معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان تاکید نمود: اکنون که 20 سال از زمان تشکیل شوراها گذشته، نیاز است نگاهی آسیب شناختی در سطح کلان و خرد بمنظور اعتماد سازی نهادی و اجتماعی به کارکرد شوراها داشته باشیم تا با جلب اعتماد و سرمایه اجتماعی بیشتر، توسعه کشور را رقم بزنیم.

همچنین هاشمی زاده معاون عمرانی استاندار خوزستان طی سخنانی اظهار نمود: اصلی ترین نشانه وجودی شوراها، در سپردن امور مردم به دست خودشان تبلور می یابد تبلوری که خوشبختانه سال به سال شاهد ارتقاء و پیشرفت آن از نظر میزان سواد علمی و کارها هستیم و امیداوریم که این رشد و پیشرفت همچنان در دوره های آتی ادامه یابد.

 در ادمه فلسفی رئیس شورای اسلامی شهر اهواز به نمایندگی شوراهای استان به بیان مشکلات، کمبودها و کاستی ها پرداخت.

سپس افشار مدیر کل امور شهری و شوراهای شهر و روستای وزرات کشور تمرکز زدایی، پیشگیری از تبعیض و بی عدالتی و همچنین مشارکت های سیاسی و اجتماعی را اهداف اصلی تشکیل شوراها بیان نمود.

افشار ضمن بیان این مطلب که شهرداریها امروزه با حجم زیادی از نیروی استخدام شده در مجموعه خود مواجه هستند و همین موضوع باعث افزایش و تحمیل درآمدهای جاری و افتخار مدیران برای پرداخت حقوق شده است.

وی مهمترین مشکلات شوراها در عرصه مدیریت شهری را بی ثباتی مدیران شهری و عزل و نصب های مکرر شهرداران و اختلافات بین اعضای شورای شهر دانست.

همچنین افشار با انتقاد از روند استخدام ها در شهرداری ها گفت: تحمیل نیرو از سوی مسئولان مختلف در سال های گذشته باعث شده که امروزه، شهرداری ها بیشترین تعداد کارکنان زیر دیپلم را در بین دستگاه های اجرایی داشته باشند.

مدیر کل امور شهری و شوراهای شهر و روستای وزرات کشور در پایان سخنان گفت: خوشبختانه از آنجایی که بخشی از درآمدهای دهیاری های کشور از شهرهای بزرگ تامین می شود امسال وضعیت دهیاریها از سالهای قبل بهتر شده است که امیدواریم این اعتبارات درست و بجا مصرف شوند.

کد: 41350
نویسنده خبر: دبیر خبر
 
تصاویر مرتبط
  • گردهمایی روز ملی شوراها
  • گردهمایی روز ملی شوراها
  • گردهمایی روز ملی شوراها
  • گردهمایی روز ملی شوراها
  • گردهمایی روز ملی شوراها
  • گردهمایی روز ملی شوراها
امتیاز بندی