1397/11/28
سامانه اخبار
تاریخ: 1397/03/09 نظرات: 0 نظر نمایش: 135 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
معاون عمرانی استانداری خوزستان:

تمام بخش های استان در جهت بهبود پتانسیل صنعت توریسم در خوزستان باید فعال شود

تمام بخش های استان در جهت بهبود پتانسیل صنعت توریسم در خوزستان باید فعال شود
در مراسم تجلیل از خادمان و فعالان ستاد اجرایی خدمات سفرهای نوروزی سال 97 استان خوزستان که در سالن همایش شهید هاشمی باحضور استاندار و معاون عمرانی و مدیر کل امور شهری و شوراها و مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و دیگر مسئولان استانی برگزار گردید از فعالان این ستاد تقدیر به عمل آمد.

 به گزارش خبرنگار امور شهری و شوراها،در ابتداي اين مراسم فرامند هاشمی زاده معاون عمرانی استانداری ضمن تشکر از استاندار و همکاري شبانه‌روزي وي در ايام نوروز  و فرمانداران و شهرداران بالاخص  مدیرکل امور شهری و شوراها از اقدامات انجام شده در طی نوروز سخن گفت.
هاشمی زاده بیان کرد: از 6 میلیون و 12 هزار و 476 نفرخواب بیشترین اقامت را شهرستان لالی با 1 میلیون و 274 هزار و 938 نفرخواب و کمترین اقامت را حمیدیه با 6 هزار و 124 نفر خواب داشتند. 
وی با اشاره به اخذ رتبه 15 و 16 شهرستان های شوش و شوشتر بعنوان سمبل تاریخی خوزستان، عدم اسکان گردشگران در این شهرها را، نبود اقامتگاه و هتل ها و نزدیک بودن به مرکز استان دانست.
معاون عمرانی استانداری خوزستان تصریح کرد: سهم عمده اقامت مسافران بصورت موقت و بعد از آن مدارس در رتیه دوم را داشته و اقامت در هتل ها کمترین درصد را داشته است.
هاشمی زاده با اشاره به تمام تلاش هایی که در بخش های جاده ایی و راهداری و حمل و نقل انجام شده اظهار داشت: مجموع ترددهای استان 16  میلیون و 890 تردد و پر ترددترین محورها بندرامام-ماهشهر، اهواز- اندیمشک و اندیمشک به اهواز بودند.           
معاون عمرانی خوزستان در پایان با تاکید بر تاثیر گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در اشتغال زایی و اقتصاد استان، تلاش  و تعامل هم جانبه تمام بخش های استان را  جهت ارتقا صنعت توریسم و ایجاد امکانات لازم در راستای توسعه رفاه و آرامش حال مسافران نوروزی را خواستار شد.
در ادامه  این مراسم مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان اظهار کرد: امروز گردشگری بعنوان یکصنعت سبز بیشترین گردش مالی در حوزه گردش مالی را حتی بالاتر از پتروشیمی و خودرو سازی به خود اختصاص داده است.                 
وی افزود: یکی از صنایع، مسیرها و بسترهایی که می تواند با تولید امید و نشاط آفرینی فضای مناسبی برای کسب و کار و فاصله گرفتن از بزه های اجتماعی فراهم کند، گردشگری است.             ایزدی با اشاره به ظرفیت های بالای سه اثر ثبت جهانی شوش، چغازنبیل و شوشتر در استان خوزستان تصریح کرد: برای توسعه پایدار صنعت گردشگری این سه مرکز بعنوان یک مثلث قدرتمند تلقی می شود که متاسفانه بدلیل نداشتن برنامه ای مدون هنوز نتوانستیم همان اندک ها را برای آنها فراهم کنیم.               
وی افزود: عملرد جزیره ای زیبنده استان خوزستان نیست و نگاه دولت تدبیر و امید بر این است که با بهره گیری از ظرفیت های صنایع دستی و توسعه گردشگری تولید ثروت و اشتغال پایدار ایجاد کند.   
ایزدی تصریح کرد: یکی از شاخص های توسعه های پایدار گردشگری بحث شب مانی است که به واسطه کمبود تختدر این زمینه دچار مشکل هستیم و در جهت رفع این معضل آمادگی صدور مجوز برای خانه مسافرها و باغ ویلاها را داریم.                
ایزذی جهت حفظ آثار باستانی استان از شهرداران استان خواستار شد: بافت های فرسوده نماد فرهنگ و آداب رسوم مردم  دوران خود بوده لذا با تقبل هزینه مرمت از طرف میراث فرهنگی، جهت استفاده در کاربری های خدماتی و رفاهی اقدام به تملک آنها نمایند.                  
وی خبر داد: در جلسه ای که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مدیر عامل منطقه آزاد اروند و استاندار خوزستان برگزار شد نوید توسعه گردشگری دریایی خوزستان و پیگیری تعطیلات زمستانه در اواسط دیماه را داد.                  
ایزدی با اشاره به عملکرد رضایت بخش 11 کمیته با مسئولیت های مشخص در ستاد مسافران نوروزی گفت: برگزاری 23 نوروزگاه رسمی در ایام نوروز در شهرستان های مختلف استان خوزستان با حضور مسئولان ارشد ملی و استانی از کارهای این کمیته در سال 97 بوده است.           وی در پایان سخنان خود تاکید کرد برای توسعه گردشگری پایدار در استان باید محیط عرضه و تقاضا را باهم رشد دهیم.                 
در ادامه این مراسم استاندار خوزستان، اظهار کرد: خوزستان با وجود قابلیت ها و پتانسیل ها یی که دارد مقوله گردشگری آن مغفول مانده است. وجود صنایع و ذخائر عظیم نفت، گاز و فولاد ، پتروشیمی، کشاورزی و ... همه باعث شده تا حوزه میراث فرهنگی و گردشگری تا حدود ی مورد غفلت قرار بگیرد و آنطور که لازم است به این حوزه توجه جدی نشود.                  
شریعتی افزود: امسال رتیه 5 کشوری را در جذب مسافر نوروزی داشتیم که اگر در حوزه زیر ساخت ها تلاش بیشتری داشته باشیم با توجه به داشتن سه اثر ثبت جهانی ظرفیت هایی بیشتری برای ارتقای این رتبه خواهیم داشت.     
شریعتی در ادامه سخنان خود گفت: با دولت مذاکراتی داشتیم بنا داریم تاتعطیلات زمستانی در اواسط دی و بهمن ماه برای مدارس فراهم شود. وی افزود با توجه به وضعیت آب و هوا خوزستان در این زمان، تعطبلات زمستانه سیل عظیم مسافران را در پی خواهد داشت .  که به تبع آن نقش موثری در چرخش ثروت در جنوب کشور  دارد.
استاندار خوزستان در پایان ضمن تشکر از تمام دست اندرکاران حوزه گردشگری،گفت: با توجه به اینکه بیشترین خواب موقت را در شهرستان لالی و در رتبه دوم ایذه بعلت طبیعت ایذه داشتیم، باید تمام تلاش خودر را جهت سرمایگذاری هدفمند و ارائه چهره مناسب از استان خوزستان با استفاده از اندوخته های استانی  نمائیم. 
کد: 42036
نویسنده خبر: دبیر خبر
 
تصاویر مرتبط
  • تمام بخش های استان در جهت بهبود پتانسیل صنعت توریسم در خوزستان باید فعال شود
امتیاز بندی